Sık Sorulan Sorular Title

Aslında avukatlar hakimler gibi ihtisaslaşmak zorunda değillerdir. Bir avukat Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki bütün davalara vekalet sunarak müşteki veya sanık avukatı olabilir. Ancak pratikte her avukatın uzmanlaştığı bir alan vardır. Ceza davalarına giren ve ceza hukukunu iyi bilen avukatlar hukuk camiasında "ceza avukatı" olarak adlandırılır.

Bir hukuk bürosu olarak "şu avukat ile çalışmalısınız" demek meslek etiğine uygun değildir. Ancak bir önceki soruda da açıkladığımız gibi bazı avukatlar bazı alanlarda daha fazla tecrübe sahibidir. Bir örnekle açıklamak gerekirse; her branştan doktor basit bir soğuk algınlığına bir reçete yaparak tedavi edebilir. Ama söz konusu olan bir kalp ameliyatı ise herhangi bir doktora değil, bir kalp cerrahına gitmelisiniz. Yani söz konusu olan bir ceza davası ise, ceza davalarında tecrübe sahibi bir avukat ile çalışmanız faydanıza olabilir.

Barolar Birliği tarafından her sene asgari vekalet ücretleri belirlenir. Hiçbir avukat bu tarifenin altında vekalet ücreti talep edemez. Vekalet ücretinin ise yasal bir üst sınırı yoktur. Avukatlar mesleki tecrübe, başarı, konuya hakimiyet, dava için harcanacak süre ve dava ile ilgili yapılan masraflara göre bir vekalet ücreti belirler; bu ücreti sözleşme ile kayıt altına alırlar. Avukat; aldığı her ödeme için fatura ya da serbest meslek makbuzu kesmek zorundadır.

Avukatlık ruhsatnamesi olan her hukukçu, Türkiye Cumhuriyeti'nin 81 ili dahilinde avukatlık hizmeti verebilir, dosyanıza vekalet sunabilir. Dolayısı ile davanız hangi ilde olursa olsun benimle çalışabilirsiniz.

Avukata vereceğiniz vekaletname; yurt içinde Noter tarafından, yurt dışında ise Türkiye Konsoloslukları veya Büyükeçilikler tarafından verilmektedir. Tarafıma vereceğiniz vekaletnamenin örneğini elektronik posta yolu ile talep edebilirsiniz.

Elbette evet. Hukuki konularda ücretli hukuki danışmanlık hizmeti vermekteyim.

Hukuk&Danışmanlık büromuzda çalışan farklı alanlarda ihtisas sahibi meslektaşlarımız ile her türlü hukuki problemlerinizde destek veriyorum.

Benimle ve vermiş olduğum hukuki hizmet ile alakalı her türlü sorunuzu sitemizdeki iletişim kanallarını kullanarak iletebilirsiniz. Ben veya diğer meslektaşlarım size mümkün olan en makul sürede cevap verecektir.

SAYFALAR
TAKİP EDİN
BLOG / DUYURU

Acil Soru ve Bilgi Almak için Bizimle İletişime Geçin